تابلوی قلم مینیاتور، یادگار استاد نیک پی

قلم زنی

قلم‌زنی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است که در گروه فلزکاری جای می‌گیرد. قلم‌زنی در واقع هنر ایجاد نقش و نگار مختلف بر روی فلز و تزئین اشیای فلزی به خصوص مس، طلا، نقره و برنج به کمک قلم و ضربه‌ی چکش است.

پیشینه قلم زنی

پیشینه‌ی قلم‌زنی را به زمان سکاها نسبت می‌دهند که نژاد آریایی داشته‌اند. قدمت جام طلای حسنلو که در سال ۱۳۳۶ کشف شد و دارای نقوش برجسته‌ای چون خدایان سوار بر ارابه است به هزاره‌ی اول بر می‌گردد. جام‌های طلای مارلیک نیز از آثار قلم‌زنی همین دوره هستند.

شیوه های قلم زنی:

شیوه برجسته

اختلاف سطح بین موضوع و زمینه بسیار زیادتر از منبت است و هنرمند برای آن که بتواند بدون اشکال آن را انجام دهد از دو جهت یعنی از پشت و رو به فلز ضربه می زند.

شیوه عکسی

با ایجاد سایه و خط در زمینه، موضوع را نشان می دهند. هیچ گونه اختلاف سطحی بین موضوع و زمینه مشاهده نمی شود.

شیوه زمینه پر

همان گونه که از نام بر می آید با ایجاد بافت در زمینه طرح اصلی را نشان می دهند. در این شیوه نیز اختلاف سطح بین زمینه و طرح وجود ندارد.

شیوه منبت

هنرمند با ایجاد حداکثر دو سانتی متر اختلاف سطح بین موضوع و زمینه، روی فلز ایجاد نقش می کند.

شیوه مشبک

هنرمند با بریدن زمینه و جدا کردن آن از سطح کار، موضوع را نمایان می سازد.

شیوه قلم گیری

هنرمند با ایجاد خراش و شیار به روی فلز آن را تزئین می کند. این کار به وسیله قلم انجام می شود. پس از اتمام کار قلم زنی، قیر به وسیله حرارت، مجدداً مذاب می شود و از درون کار بیرون آورده می شود. سپس سطح کار را با مواد پاک کننده مانند نفت شستشو می دهند تا باقیمانده قیر کاملاً از بین برود.

اصفهان همواره در صنعت قلم زنی پيشتاز بوده و از انواع قلم زنی هاي اصفهان مي توان به گل و مرغ، گل برجسته، مينياتور، اسليمی و … اشاره كرد. نقره بابك همواره ارائه دهنده ی به روز ترین سبک های قلم زنی ایران در آینه و شمعدان های نقره است.

تابلوی قلم مینیاتور، یادگار استاد نیک پی

تابلوی قلم مینیاتور، یادگار استاد نیک پی

تابلوی قلم مینیاتور، یادگار استاد نیک پی